Whistleblowing v pracovnoprávnych vzťahoch

V rámci whistleblowingu oznamujú zamestnanci v postavení oznamovateľov najmä situácie, kedy dochádza u zamestnávateľa k nekalosúťažným praktikám alebo k porušovaniu hospodárskej súťaže (pod tým treba rozumieť napríklad klamanie spotrebiteľov, korupcia, a podobne). Oznamovanie týchto aktivít je priaznivé pre predchádzanie vzniku negatívnych dôsledkov z takéhoto nežiadúceho protispoločenského správania.

Monitorovanie zamestnancov zamestnávateľom

Problém monitorovania zamestnancov vždy pôsobil a pôsobí problémy. S vývojom technológií sa tento problém nezľahčuje, ale len zhoršuje. Na jednej strane sa stretávajú záujmy zamestnávateľa na ochranu svojho majetku a jeho zneužívania na iné ako na podnikateľské účely a na druhej strane máme právo na ochranu osobných údajov a osobnú integritu zamestnancov.

Počuli ste už o whistleblowing?

Určení zamestnávatelia sú povinní whistleblowing mechanizmus zaviesť najneskôr do 30.6.2015 a do uplynutia tejto lehoty sú zároveň títo zamestnávatelia povinný vydať interný predpis s náležitosťami podľa zákona o protispoločenskej činnosti. Pojem whistleblowing pochádza z anglického slovného spojenia „blow the whistle“ (doslova zapískať na píšťaľku) a má evokovať predstavu varovnej píšťalky, ktorá zaznie, keď sa nehrá podľa pravidiel.